ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ

Zespół nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album

Orkiestra z najstarszego miasta w Polsce, z miasta gdzie założono najstarsze w Polsce Towarzystwo Muzyczne (1818, a stały teatr Wojciecha Bogusławskiego funkcjonował od roku 1800. Z miasta, w którym Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski i najwybitniejsi europejscy wirtuozi XIX wieku, w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga, dawali koncerty.

Historia ostatniego ogromnego sukcesu orkiestry, który przyniósł jej największy rozgłos – otrzymanie Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album - również jest ściśle związana z historią Kalisza. Bo oto z okazji jubileuszu 1850 lat Kalisza zamówiono u Włodka Pawlika utwór „Night in Calisia”.Muzyczną kulminacją związaną z obchodami 1850-lecia Kalisza był premierowy koncert 19-go czerwca 2010. W koncercie udział wzięli: legendarny trębacz Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W listopadzie 2012 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem. Album w rankingu Rzeczpospolitej zyskał już tytuły Album roku 2012 oraz Hit roku 2012, a amerykańskie wydanie (Summit Records) znalazło się na niezwykle prestiżowej liście 50-ciu najczęściej emitowanych nagrań płytowych we wszystkich rozgłośniach jazzowych w USA.We wrześniu 2014 płyta uzyskała status "podwójnej platyny" i pozostaje nadal w czołówce bestsellerów najważniejszych sieci sprzedaży w Polsce.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju.

Od sezonu 2006/2007 do 2015/2016 miały miejsce kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak” - MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL , który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju.

Filharmonia organizuje także Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się latem w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu.

Wcześniej międzynarodowy rozgłos orkiestra zyskała udaną próbą pobicia rekordu Guinnesa w kategorii „koncert na największej głębokości”. Koncert ten z udziałem rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Dimitry Vasilieva odbył się na głębokości 600 m pod ziemią w kopalni soli w Kłodawie (2007).

Ciekawym projektem Filharmonii Kaliskiej okazał się cykl koncertów „Filharmonia nie gryzie”, podczas którego wystąpili m.in. Gabriela Kulka, charyzmatyczny lider zespołu Turbo, Grzegorz Kupczyk wraz z zespołem Ceti. Koncert ten, będący pierwszym koncertem orkiestry symfonicznej z zespołem hardrockowym w Polsce, został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i publiczność, a jego owocem jest płyta DVD. Ostatnie projekty orkiestry z tego cyklu to wspólny występ ze znanym zespołem ZAKOPOWER oraz grupą LABORATORIUM.

w roku 2016 zainaugurowano nowy cykl koncertów przeznaczonych dla szerokiego grona publiczności - Goplana Music Festival.

Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała także w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt.

W listopadzie 2010 roku ukazało się trzypłytowe wydawnictwo pt. "Preisner's Voices". Trzecia płyta: "Danse Macabre" została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.
Orkiestra wraz z Polskim Radiem wydała płytę płytę "300 lat Poloneza w kulturze europejskiej". To wydanie płyty CD z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Płyta ukazała się na rynku w listopadzie 2017 roku.
W grudniu 2017 roku ukazała się płyta CD z nagraniem pierwszego po 100 latach wykonania odnalezionej i skompletowanej opery "Aleksander i Apelles".

Od roku 2021 dyrektorem Filharmonii Kaliskiej jest Ruben Silva.