Filharmonia Kaliska
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ
Zespół nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album
Orkiestra z najstarszego miasta w Polsce, z miasta gdzie założono najstarsze w Polsce Towarzystwo Muzyczne (1818, a stały teatr Wojciecha Bogusławskiego funkcjonował od roku 1800. Z miasta, w którym Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski i najwybitniejsi europejscy wirtuozi XIX wieku, w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga, dawali koncerty.
Historia ostatniego ogromnego sukcesu orkiestry, który przyniósł jej największy rozgłos – otrzymanie Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album - również jest ściśle związana z historią Kalisza. Bo oto z okazji jubileuszu 1850 lat Kalisza zamówiono u Włodka Pawlika utwór „Night in Calisia”.Muzyczną kulminacją związaną z obchodami 1850-lecia Kalisza był premierowy koncert 19-go czerwca 2010. W koncercie udział wzięli: legendarny trębacz Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W listopadzie 2012 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem. Album w rankingu Rzeczpospolitej zyskał już tytuły Album roku 2012 oraz Hit roku 2012, a amerykańskie wydanie (Summit Records) znalazło się na niezwykle prestiżowej liście 50-ciu najczęściej emitowanych nagrań płytowych we wszystkich rozgłośniach jazzowych w USA.We wrześniu 2014 płyta uzyskała status "podwójnej platyny" i pozostaje nadal w czołówce bestsellerów najważniejszych sieci sprzedaży w Polsce.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju.
Od sezonu 2006/2007 do 2015/2016 miały miejsce kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak” - MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL , który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju.
Filharmonia organizuje także Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się latem w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu.
Wcześniej międzynarodowy rozgłos orkiestra zyskała udaną próbą pobicia rekordu Guinnesa w kategorii „koncert na największej głębokości”. Koncert ten z udziałem rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Dimitry Vasilieva odbył się na głębokości 600 m pod ziemią w kopalni soli w Kłodawie (2007).
Ciekawym projektem Filharmonii Kaliskiej okazał się cykl koncertów „Filharmonia nie gryzie”, podczas którego wystąpili m.in. Gabriela Kulka, charyzmatyczny lider zespołu Turbo, Grzegorz Kupczyk wraz z zespołem Ceti. Koncert ten, będący pierwszym koncertem orkiestry symfonicznej z zespołem hardrockowym w Polsce, został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i publiczność, a jego owocem jest płyta DVD. Ostatnie projekty orkiestry z tego cyklu to wspólny występ ze znanym zespołem ZAKOPOWER oraz grupą LABORATORIUM.
w roku 2016 zainaugurowano nowy cykl koncertów przeznaczonych dla szerokiego grona publiczności - Goplana Music Festival.
Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała także w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt.
W listopadzie 2010 roku ukazało się trzypłytowe wydawnictwo pt. "Preisner's Voices". Trzecia płyta: "Danse Macabre" została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.
Orkiestra wraz z Polskim Radiem wydała płytę płytę "300 lat Poloneza w kulturze europejskiej". To wydanie płyty CD z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Płyta ukazała się na rynku w listopadzie 2017 roku.
W grudniu 2017 roku ukazała się płyta CD z nagraniem pierwszego po 100 latach wykonania odnalezionej i skompletowanej opery "Aleksander i Apelles".
Od roku 2021 dyrektorem Filharmonii Kaliskiej jest Ruben Silva.
Osoby odpowiedzialne za wprowadzane dane
Ruben Silva
Kierownictwo projektu.
Agnieszka Wiśniewska
Osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych kadrowych
Dorota Kowalska
Osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych księgowych.
Agata Nowakowska-Dybka
Osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych impresaryjnych.