Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia to jeden z wiodących zespołów kameralnych w Polsce. Specyfikę Orkiestry definiuje jej wszechstronność wykonawcza, precyzja i elastyczność, które z powodzeniem przenosi na skład symfoniczny. Sinfonietta Cracovia jest ceniona za wykonania muzyki współczesnej w różnych odmianach (od awangardowej po filmową). Poszukując nowych form, angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, mentora i patrona wielu przedsięwzięć Orkiestry.

Sinfonietta Cracovia jako miejska instytucja kultury na co dzień współtworzy ofertę kulturalną dla mieszkańców Krakowa i gości spoza miasta. Równocześnie buduje swój prestiż oraz artystyczny potencjał poprzez współpracę z międzynarodowymi festiwalami, a także zapraszając do wspólnych przedsięwzięć gwiazdy najważniejszych ośrodków muzycznych. Orkiestra regularnie bierze udział w międzynarodowych trasach koncertowych, promujących polską muzykę za granicą (od Chin, przez Europę aż po Stany Zjednoczone), w projektach fonograficznych oraz nagraniach dla filmu i telewizji.

Początki dziejów Sinfonietty Cracovii wiążą się ściśle z powstaniem poprzedzającego jej istnienie zespołu „Młodzi Kameraliści Krakowscy” w roku 1990. Było jednak jasne, że dalszy rozwój zespołu możliwy jest tylko w warunkach stabilnej egzystencji. Przy wsparciu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich wszczęto starania o nadanie zespołowi statusu instytucji kultury Miasta Krakowa, co nastąpiło w 1994 roku. Od tej chwili datuje się jego działalność pod nową nazwą: Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Przez 20 lat oblicze orkiestry kształtował znakomity, altowiolista i pedagog Robert Kabara. Pod jego kierunkiem i z jego udziałem jako koncertmistrza i solisty Sinfonietta Cracovia wypracowała swój indywidualny styl, osiągnęła szereg sukcesów i dokonała wielu nagrań. Nie do przecenienia była też rola Adama Balasa, skrzypka, a w latach 1997-2010 menedżera Orkiestry. Był on inicjatorem wielu przedsięwzięć artystycznych i miał znaczący wpływ na wykreowanie wizerunku zespołu otwartego na różnorodne nurty muzyczne. W latach 2014-2021 Orkiestrą kierował kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator kultury Jurek Dybał, autor zmiany wizerunkowej Sinfonietty Cracovii jako nowoczesnego zespołu, z którym dyrektor wyruszył w liczne trasy międzynarodowe. Od końca 2021 roku na czele Orkiestry stoi duet Agata Grabowiecka (dyrektorka, menadżerka kultury) i Katarzyna Tomala-Jedynak (dyrektorka artystyczna, pierwsza dyrygentka).