Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku im. Wojciecha Kilara
POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA W SŁUPSKU
Instytucja została utworzona w ramach Państwowego Teatru Muzycznego w 1976 roku, zaś orkiestra przez dyrygenta Grzegorza Nowaka, a następnie, w 1980 roku przekształcona w Orkiestrę Kameralną. Od roku 1992 działała jako orkiestra kameralna w strukturach Państwowej Orkiestry Kameralnej i Teatru Impresaryjnego w Słupsku. W 2005 roku instytucję przekształcono w Polską Filharmonię Sinfonia Baltica w Słupsku.
Z orkiestrą występowali najwięksi soliści i dyrygenci. Od początku swego istnienia związana jest z - odbywającym się co roku od 50 lat w Słupsku - Festiwalem Pianistyki Polskiej często biorąc udział w prawykonaniach utworów kompozytorów polskich.
Zespół ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów Krzesimira Dębskiego m.in. Koncertu fortepianowego, Koncertu na dwa stradivariusy, symfonii Nihil homine mirabilius, które jako jedyny zespół w Polsce utrwaliła na płytach kompaktowych, oraz Bogusława Schaeffera, Mikołaja Hertla, Piotra Mossa, Norberta Mateusza Kuźnika, Grzegorza Pieńka i wielu innych. Orkiestra inicjuje i bierze udział w interesujących wydarzeniach artystycznych (cykle: Muzyka Mistrzów, Chopin znany i nieznany, Muzyka łączy narody, Etniczny Słupsk, Violin Summit - koncert gwiazd polskiej wiolinistyki i szereg innych).
Orkiestra koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii i Holandii, m.in. w słynnej sali Concertgebouw w Amsterdamie.
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku nagrała do tej pory trzydzieści płyt kompaktowych. Krążek, wydany przez amerykańską wytwórnię Centaur Records z rzadko prezentowanymi koncertami saksofonowymi w wykonaniu Grega Banaszaka, przyniósł orkiestrze w roku 1998 nominację do prestiżowej Grammy Awards. Na początku 2008 roku ukazała się płyta DVD z Requiem d-moll Mozarta nagrana przez solistów, słupską orkiestrę i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Bohdana Jarmołowicza podczas nocnego koncertu w Gdańsku w rocznicę i godzinę śmierci kompozytora. Ostatnie w dorobku fonograficznym orkiestry są płyty nagrane z muzykami jazzowymi. Jedna z nich zawiera utwory Fryderyka Chopina w nowych, oryginalnych aranżacjach nagrana w 2010 roku przez trio pianisty Filipa Wojciechowskiego i amerykańskiego trębacza Gary Guthmana. Druga płyta, Impresje na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną została zarejestrowana przez orkiestrę i wybitnych muzyków jazzowych z Henrykiem Miśkiewiczem na czele, 2016 roku podczas 50. Festiwalu Pianistyki Polskiej. Znalazły się na niej kompozycje Chopina, Wieniawskiego i Komedy w aranżacji Bohdana Jarmołowicza i Filipa Wojciechowskiego.
Od 1992 roku dyrektorem instytucji jest dyrygent, aranżer i kompozytor Bohdan Jarmołowicz.
Więcej na stronie Filharmonii: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl
Osoby odpowiedzialne za wprowadzane dane
Iwona Muńska
Osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych kadrowych
Paweł Tecław
Osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych księgowych.
Marzena Mielniczuk
Osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych impresaryjnych.