Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej założona została w 1952 roku jako Opolska Orkiestra Symfoniczna. Już po 5 latach działalności przemianowana została na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu a w roku 1969 przyjęła imię Józefa Elsnera, kompozytora nierozerwalnie związanego z ziemią opolską. Swą obecną nazwę orkiestra przyjmuje w 1972 roku, kiedy to decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołana została Państwowa Filharmonia im. Józefa Elsnera w Opolu. W ciągu wszystkich lat swojej działalności Orkiestra gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów, uczestniczyła w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej gościła w najbardziej prestiżowych salach Europy, m.in.: Berlin Philharmonic Hall, Philips Saal w Rotterdamie, Teatro Municipale w Piacenzy, Verdi Hall w Mediolanie, historycznej Herkulessaal w Monachium oraz w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu.

Orkiestra wielokrotnie zapraszana była do uczestnictwa w ważnych wydarzeniach o randze międzynarodowej, takich jak specjalny koncert w Rzymie w 2000 roku, kiedy to Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej jako jedyny polski zespół uświetniła obchody 80-tych urodzin Papieża Jana Pawła II. W 2004 roku Filharmonicy Opolscy reprezentowali Polskę w Brukseli podczas uroczystości z okazji poszerzenia Unii Europejskiej oraz w Salzburgu, upamiętniając 3. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Centre.

Działalność koncertowo-artystyczna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej obejmuje również tournée poza granicami Europy; zespół wystąpił m.in. w: Chinach, Argentynie, Brazylii czy USA.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kbudynek filharmonii opolskiejraju i za granicą, m.in. podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska wiosna, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie czy International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii.

Obok działalności koncertowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt CD z repertuarem obejmującym m.in. twórczość Johannesa Brahmsa, Antonio Vivaldiego, Karola Szymanowskiego oraz patrona instytucji – Józefa Elsnera.